OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś przeżywamy dzień seminaryjny. Gościmy alumna Damiana Biesiadę z VI roku seminarium. Modlimy się dziś o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, oraz wspieramy finansowo nasze kieleckie seminarium.
 2. Dziś ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi.
 3. Dziękujemy sprzątającym kościół – byli to – Elżbieta Perchel, Jolanta Kozieł, Marzena Kozieł, Anna Wojteczek, Klaudia i Bartosz Wojteczek, Agnieszka Janowska, sprzątający złożyli ofiarę na Kościół 240 zł. Ponadto dziękujemy sprzątającym przy cmentarzu, byli to Wiktor i Mariusz Miśkiewicz, Sławomir Jacek i Kamil Klamczyński a wcześniej jeszcze Legion Maryi. Modlimy się za Was podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej pomocy w środę. Do sprzątania kościoła na sobotę na g. 9.00 zapraszamy kolejne rodziny . Trwają prace przy cmentarzu.
 4. Zakończyłem coroczną wizytę duszpasterską. Bardzo serdecznie dziękuję wam za serdeczne przyjęcie. Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby kościoła.
 5. W przysłą niedzielę w ramach „świątecznej pomocy” wesprzemy organizującą się w Tarczku Ochotniczą Straż Pożarną – zbiórka do puszek - na sprzęt strażacki.
 6. W czwartek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msze Święte z błogosławieństwem świec w naszej świątyni o godz. 8.00, 16.00 i 18.00.
 7. Podczas wieczornej Mszy św. o 16.00 rozdamy książeczki do nabożeństwa dzieciom pierwszokomunijnym. Po Mszy św. rozbierzemy z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi szopkę.
 8. 2 lutego w czasie Mszy św o 18.00 odbędzie się uroczyste zawierzenie się Jezusowi przez Serce Niepokalanej Maryi uczestników 33 dniowych rekolekcji internetowych (Oto Matka Twoja)
 9. 2 lutego - obchodzimy także ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na wparcie zakonów klauzurowych.
 10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
 11. - w czwartek modlimy się o uświęcenie kapłanów i nowe powołania.
 12. - w piątek odwiedziny chorych z sakramentami od 9.00, spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 15.00;
 13. - w sobotę nabożeństwo pierwszosobotnie ku czci Matki Najświętszej o godz. 20.00.(Adoracja, spowiedź, różaniec, rozmyślanie). Msza św. wynagradzająca za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi o 00
 14. Krąg biblijny– w tym tygodniu we wtorek g. 00
 15. Spotkanie Legionu Maryi w środę po Mszy św.
 16. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania w sobotę
 17. Taca gospodarcza wyniosła 2671,50 zł
 18. Codziennie odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu (Adoracja) poniedziałek, czwartek – po Mszy św; piątek, sobota - 20.00; niedziela o 15.00  - zapraszamy

PRASA W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:  „Spowiedź nie jest zabiegiem kosmetycznym. Chodzi w niej nade wszystko o odnowienie relacji z Bogiem" - pisze Franciszek Kucharczak w artykule o istocie sakramentu pokuty.

W najnowszej Niedzieli m.in.: Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To jedno z pytań, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Do najnowszego „Gościa Niedzielnego" oraz „Niedzieli” dołączony został dodatek specjalny „Odkrywamy prawdę”. „Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami; są opiniami czy wręcz pomówieniami, nie wytrzymującymi konfrontacji z faktami.

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia, radości w podejmowaniu codziennych zmagań, Bożej mocy w trudnych doświadczeniach i odwagi w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa.

W tym tygodniu, 3 lutego wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, biskupa i męczennika, patrona od chorób gardła. Kapłan po Mszy św. przykłada do szyi dzieci i dorosłych dwie poświęcone, skrzyżowane świece i odmawia krótką modlitwę, aby wyprosić zdrowe gardła.

  Święto Matki Bożej Gromnicznej ma swoje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze. Uważano Matkę Bożą Gromniczną za opiekunkę zagród i ludzi, chroniącą przed napaścią wilków, które czaiły się w lasach. Po powrocie z kościoła gospodarz obchodzi z zapaloną świecą obejście i błogosławi swoje podwórko, pole i zwierzęta. Czynimy gromnicą także znak krzyża nad drzwiami domu, aby zabezpieczyć go od burz i nawałnic.

     Do dziś w domach nadal zapalana jest gromnica w czasie burz i nawałnic. Gestem tym podkreślamy naszą wiarę w opiekę Matki Bożej. Gromnica ma swoje zastosowanie także, wówczas gdy ktoś umiera. Bliscy zapalają wtedy gromnice i modlą się przy konającym, ufając w to, iż Matka Boża będzie przy nim przy jego śmierci. W symbolice liturgicznej płonąca świeca gromniczna oznacza Jezusa, który sam powiedział o sobie: "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8,12). Mając na uwadze, iż to światło w naszych rękach oznacza płomień żywej wiary, starajmy się nie tylko dbać o zewnętrzne symbole, ale starajmy się przede wszystkim pielęgnować to Światło w swoim sercu.