PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 marca 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
 2. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.
 3. Dziękujemy sprzątającym kościół – byli to – Tomasz Kwieciński, Agnieszka Latała, Barbara Gołębska, Urszula Syzdół, Łukasz Klamczyński, Lucyna Lipiec, Teresa Sitek, Bożena Szydłowska, sprzątający złożyli ofiarę na Kościół 320. Modlimy się za Was podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej pomocy w środę. Do sprzątania kościoła na sobotę na g. 9.00 zapraszamy kolejne rodziny
 4. Taca gospodarcza na cmentarz wyniosła 3391,50.
 5. Dziś jest przy naszym kościele „Charytatywny kiermasz wielkanocny” organizowany przez Szkołę Podstawową w Śniadce: uczniów, rodziców, nauczycieli, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Śniadka,  Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Po Mszach św. można zakupić stroiki wielkanocne i ozdoby. Dochód będzie przeznaczony na pomoc malutkiej Marcie, która jest chora na nowotwór.
 6. Droga krzyżowa na Św. Krzyż w czwartek – wyjazd o godz. 16.00 spod kościoła.
 7. Najbliższa niedziela, 2 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami podczas Mszy Świętej o godz. 10.00. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Proszę o przygotowanie palm w rodzinach tak aby podtrzymać tę piękną tradycję.
 8. Do dekoracji grobu pańskiego zapraszamy kandydatów do bierzmowania
 9. Proszę też o przygotowanie na Niedzielę Zmartwychwstania sztandarów, feretronów i zorganizowanie osób do ich niesienia. Zapraszam druhów strażaków do czuwania przy grobie Pańskim.
 10. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Jest ku tego dobra okazja, gdyż z sakramentu pokuty w naszym kościele cały czas można skorzystać zawsze przed Mszą św. i na adoracji. Zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi.
 11. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o 20.00 - Wystawianie Najświętszego Sakramentu, różaniec, 15 minutowe rozważanie tajemnic różańca świętego i Msza św. o 21.00.
 12. W niedzielę przypada rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. W tym szczególnym czasie ataku na niego -  Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata. Po Mszach św. ucałowanie relikwii i błogosławieństwo
 13. Ofiary na kwiaty do Grobu Bożego można składać do puszki na ołtarzu.
 14. Spotkanie z rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi i kandydatów do bierzmowania w niedzielę po Mszy św. 00
 15. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz.15.00 . Droga Krzyżowa w piątek. Przypominamy, że za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 16. We wtorek o 19:00 krąg biblijny - na spotkaniu odczytujemy fragment Pisma Świętego, który jest punktem wyjścia naszych rozmów. Zapraszamy
 17. Zapraszamy też na spotkania Legionu Maryi - wspólna modlitwa zawsze w środę po Mszy świętej
 18. Przygotowujemy pielgrzymkę wspólnot zwierzeniowych do Tarczku w dniach 29czerwca – 2 lipca 2023. Prosimy o pomoc w przyjęciu pielgrzymów.
 19. Codziennie odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu (Adoracja) poniedziałek, czwartek – po Mszy św; piątek, sobota - 20.00; niedziela o 15.00  - zapraszamy
 20. W ubiegłym tygodniu odeszła do Pana śp. Marianna Gwardyś ze Śniadki Trzeciej. Pomódlmy się za nią.- Wieczny odpoczynek….
 21. PRASA W najnowszej Niedzieli m.in.: Po co nam spowiedź? Dlaczego Kościół przywiązuje do tego sakramentu tak dużą wagę? Wreszcie – czy spowiedź może odmienić życie?          Dziś nie ma najmniejszej wątpliwości, że ks. Franciszka Blachnickiego zamordowano - został otruty. Takie są wnioski z ekshumacji ciała i dowody zgromadzone przez zagraniczną pomoc prawną.

W Niedzieli Kieleckiej m.in.:Bojowy szyk – Legion Maryi w Chmielniku

W najnowszym Gościu Niedzielnym m.in.:

Nie pomnażaj zła. Każda zniesiona cierpliwie krzywda, każda uraza chętnie darowana są przyczynkami do triumfu dobra

Święty Jan Paweł II obroni się także z okresu krakowskiego, jako kardynał Karol Wojtyła. Musimy jedynie pokazać, jakim był, a nie bronić go wielkimi słowami i patosem. Odsłanianie prawdy o jego roli, o jego czasach, w konkretnych realiach historycznych, na pewno mu nie zaszkodzi