Search

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, 24.03.2024

 1. Dziękujemy sprzątającym kościół – byli to – Alicja Rachtan, Beata Bado, Monika Wojteczek-Skuza, Teresa Nowak, Milena Pytel, Marzena Szmalec, Monika i Dawid Gwardyś, Natalia i Karolina Serwicka. Sprzątający wraz z Katarzyną Rachtan złożyli ofiarę na kościół 270 zł. Modlimy się za Was podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej pomocy w środę. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy 1720 zł. na ogrzewanie. Do sprzątania kościoła na sobotę po poświęceniu pokarmów – zapraszamy kolejne rodziny
 2. Dziś po Mszy św. o 12.00 wystąpi Chór Et Gloria Mater „Koncert Pieśni Pasyjnych – Soliści Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
 3. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.. Jest również przewidziany konkurs na największą i najpiękniejszą palmę, który rozstrzygniemy po Mszy o 12.00. Dziś po południu o godz. 15.00 ostatnie Gorzkie Żale z nauką pasyjną
 4. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
 5. W Wielki Wtorek 26 marca jak w ubiegłym roku organizujemy razem z Parafią Krajków Drogę Krzyżową z Nowej Słupi na Św. Krzyż. Wyjazd planujemy na godz. 16.00. Proszę o zapisy w zakrystii.
 6. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 7. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie… Okazja do spowiedzi świętej w poniedziałek w godzinach 17.00-19.30 i przed Mszami we wtorek (rano) i środę
 8. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 17.00. Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali w naszej świątyni do północy. Od godz. 23.00 do 24. 00 odprawimy „godzinę świętą”. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 8.00 , a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli grup apostolskich naszej parafii według porządku wywieszonego w gablocie aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.
 9. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz.16.30 na Nowej Wsi przy krzyżu (przy sprzyjającej pogodzie). W kościele Liturgia Słowa, adoracja Krzyża, komunia św. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do „Bożego Grobu”. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 24.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Jeżeli będą chętni adoracja potrwa przez całą noc i przez Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali i podobnie jak było w przypadku adoracji w tak zwanej „Ciemnicy” zapraszamy do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy i stowarzyszenia parafialne według ustalonego porządku. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 10. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – będziemy ją odprawiać po Mszach świętych. Zachęcamy też do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia; przy wyjściu można wziąć folderek „Jezu, ufam Tobie” o Bożym Miłosierdziu – można przekazać innym osobom.
 11. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”.. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem…
 12. W sobotę o godz. 9.00, 10.00, 11.00 będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny.
 13. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.
 14. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. o 6:00, 10:00, 12:00. W Poniedziałek Wielkanocny według porządku niedzielnego.
 15. W Wielką Sobotę będziemy mogli się także podzielić naszą „Święconką” z najuboższymi – będzie przygotowany na ten cel specjalny kosz. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania za „Jałmużnę postną”.
 16. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…
 17. W środę spotkania Legionu Maryi po Mszy św.
 18. Ofiary na kwiaty do grobu Bożego można jeszcze dziś składać do skrzynki na ołtarzu. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego.
 19. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Zmarłych Parafian polecamy miłosierdziu Bożemu…
 20. Grób z młodzieżą będziemy robić w poniedziałek o 15.00 i wtorek o 13.00.
 21. rząd gminy w Pawłowie podpisał umowę na wykonanie drogi w kierunku kościoła i cmentarza wraz z chodnikiem. Firma BUDROMOST rozpocznie prace na przełomie kwietnia i maja. W tym roku ma się też rozpocząć wykonanie „drogi królewskiej”. Dziękujemy Panu Wójtowi Markowi Wojtasowi i Panu Radnemu Szymonowi Wojteczkowi za zaangażowanie i troskę za doprowadzenie do tej inwestycji.

PRASA

 • W „Niedzieli” Trzy święte dni Spór o wyższość świąt Narodzenia Pańskiego nad Wielkanocą w przestrzeni medialnej trwa w najlepsze. Dzieci zawsze wolą Boże Narodzenie, bo często jest śnieg, są prezenty i trochę więcej dni wolnych od nauki w szkole. Niektórzy dorośli mówią natomiast, że przecież nie byłoby Zmartwychwstania, gdyby Pan Jezus wcześniej nie narodził się w grocie betlejemskiej. Jak rozumieć i właściwie przeżyć te święte dni Kościoła?
 • Katharsis to termin wzięty z języka greckiego, w którym oznacza oczyszczenie. Jest on obecny w psychologii, w której wskazuje na uwolnienie człowieka od cierpienia i odreagowanie stłumionych emocji czy skrępowanych myśli. Katharsis jednak w literaturze pojawiło się już znacznie wcześniej. Do teatru greckiego wprowadził je Arystoteles. Zarówno aktorzy, jak i widzowie biorący udział w dramacie po jego zakończeniu doznawali oczyszczenia, gdyż wcześniej w przedstawieniu byli świadkami aktu ofiary i punktu kulminacyjnego.
 • Podobne doświadczenia – z tą różnicą, że te bazują na rzeczywistości i prawdzie historycznej – dokonują się w chrześcijaństwie. Ich podłożem są męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które osiągają swój punkt kulminacyjny w dorocznych celebracjach Triduum Paschalnego. Bo nie żyjemy jakimś mitem czy wyobrażeniem o Bogu, ale dotykamy prawdy, która stanowi źródło i szczyt naszej wiary i przeżywanej religijności.

Narodowy Dzień Życia – święto ustanowione przez Sejm RP

 • W niedzielę 24 marca przypadnie Narodowy Dzień Życia. Święto to ustanowił Sejm uchwałą podjętą 27 sierpnia 2004 r., zachęcając do „narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego”.
 • Narodowy Dzień Życia jest – jak wskazali parlamentarzyści – okazją do „narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Sejm podkreślił, że dzień ten powinien być również „motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.
 • Liturgia dnia

  Msze Święte

  Niedziele i święta:
  08:00, 10:00, 12:00
  Dni powszednie:
  poniedziałek – środa: 18:00
  czwartek – 07:00 (lub 18:00)
  piątek – sobota: 18:00

  Polecamy