OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Boże, daj nam światło w wyborach, które podejmujemy. Prosimy, abyś wskazał nam na najlepszego przywódcę, który będzie działał dla dobra naszej ojczyzny. Niech nasze decyzje będą zgodne z Twoją wolą. Ciebie prosimy …
- Dziś o 10.00 inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka
- Dziś piąta niedziela Wielkanocy. Po raz kolejny gromadzimy się na Świętej Wieczerzy, aby pokrzepiać się słowem Bożym i swoim Ciałem. Umocnieni Bożymi darami będziemy wkraczać w nowe wyzwania kolejnego tygodnia i dawać świadectwo wiary w Zmartwychwstałego Pana.
- Wczoraj dzieci z naszej Parafii przyjęły pierwszy raz Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pierwszą komunię Świętą przyjęło 13 dzieci.
- W imieniu Legionu Maryi i swoim dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w Jerycho Różańcowe.
- Udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne – czytamy w komunikacie Episkopatu Polski ds. Społecznych. Wybory w demokracji zobowiązaniem do odpowiedzialności – pełny tekst na stronie internetowej
- Dziś o 12.00 – dzieci z klasy IV obchodzą radość pierwszej rocznicy komunii świętej.
- W dzisiejszą niedzielę radujemy się też rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”.
- Nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie o 17.30. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej.
- W sobotę, 24 maja, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Wspomożycielkę Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach.
- Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę nadchodzącą sobotę modlimy się też za Kościół w Chinach.
- Dziękujemy sprzątającym kościół. W sobotę sprzątali kościół: rodzice dzieci, które za rok przyjmą I komunię św. Sprzątający bardzo solidnie i pięknie przygotowali naszą Świątynię na wczorajszą uroczystość. Kwiaty ufundowali rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Serdeczne – Bóg zapłać. Na sobotę na 9.00 zapraszam kolejne rodziny.
- W poniedziałek o 19.00 katecheza dla młodzieży
- Spotkania Legionu Maryi – zawsze w środę po Mszy świętej
- Codziennie odbywa się wystawienie Najświętszego Sakramentu (Adoracja) poniedziałek, czwartek – przed Mszą św; piątek, sobota – po Mszy św. wieczornej do godz. 21.00; niedziela o 15.00 – zapraszamy
- W związek Małżeński mają zamiar wstąpić: Tomasz Wojteczek, kawaler z Tarczku i Patrycja Nowak, panna z Rzepina, z parafii w Rzepinie. Zapowiedź druga.
- Dnia 25 maja 2025 r. – w przyszłą niedzielę, do naszej parafii przybędą Siostry św. Józefa. Będą modlić się razem z nami, podzielą się swoim doświadczeniem wiary, opowiedzą o charyzmacie zgromadzenia oraz swojej posłudze. Po Mszy Świętej będzie można nabyć różańce wykonane przez siostry oraz inne dewocjonalia, a tym samym wesprzeć Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie, który czeka na remont. Zachęcamy również do składania próśb o modlitwę – siostry będą je omadlać za wstawiennictwem swojego Założyciela, św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego”.
- W przyszłą niedzielę, 25 maja, w Kielcach odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny, którego hasłem są słowa: „Macierzyństwo sercem Rodziny, nadzieją Ojczyzny”. Marsz organizowany przez Ruchy i Stowarzyszenia Katolickie, rozpocznie się Mszą św. w Bazylice Katedralnej o godz. 16.00. Następnie uczestnicy wyruszą z Placu Najświętszej Maryi Panny do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach, gdzie na zakończenie odbędzie się festyn rodzinny. Udział w Marszu jest okazją, by dać publiczne świadectwo wiary i zatroskania o każde poczęte życie. Niech rodzina i szacunek do nowego życia będą twarzą naszych parafialnych wspólnot i całej diecezji. Zapraszam Was do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny. Wasz Biskup † JAN PIOTROWSKI
- W przyszłą niedzielę odbędzie się 6.Ogólnopolska Pielgrzymka Kobietdo Sanktuarium na Jasnej Górze pod hasłem „Kobiety na drogach nadziei”. Szczegóły na stronie internetowej.
- W tym tygodniu odszedł do wieczności Tadeusz Mularczyk – pogrzeb odbędzie się w poniedziałek – 19 maja. Polećmy zmarłego miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
- PRASA: „Niedziela” KIM JEST NOWY PAPIEŻ? Nowo wybrany Leon XIV jest 267. papieżem w historii Kościoła, pierwszym papieżem augustianinem i pierwszym, który wywodzi się z Ameryki Północnej. O tym, jakim jest człowiekiem i kapłanem, piszą ludzie Kościoła oraz publicyści. KATOLIK SZUKA DRUGIEJ POŁÓWKI Dla katolików, którzy szukają głębokiej i wartościowej relacji, obok tradycyjnych przestrzeni umożliwiających poznanie drugiej osoby, takich jak parafia, duszpasterstwo czy pielgrzymki, coraz częściej pojawiają się nowoczesne narzędzia, w tym dedykowane wierzącym portale randkowe. Pokazujemy, jak katolicy szukają miłości w internecie.
Intencje modlitewne na maj 2025 Papieska: Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie. Parafialna: O dobry wybór prezydenta. Aby Polska była wierna Bogi i Maryi, swojej Matce i Królowej. Aby dzieci przygotowały się dobrze do pierwszej komunii świętej. Aby młodym chciało się zdobywać wiedzę i mądrość oraz aby unikali wszelkich okazji do zniewolenia ich ducha.
Udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne – czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.
Wybory w demokracji zobowiązaniem do odpowiedzialności
Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
z okazji rocznicy ogłoszenia encykliki Centesimus Annus
oraz w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce
W encyklice Centesimus Annus, którą Jan Paweł II ogłosił 1 maja 1991 roku, czyli na początku transformacji społeczno-politycznej w Polsce, Ojciec Święty ukazał istotne zasady funkcjonowania państwa demokratycznego. W kontekście zbliżających się kolejnych wyborów prezydenckich, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych pragnie przypomnieć nauczanie papieża Polaka zawarte w tej encyklice, ma ono bowiem wymiar uniwersalny i wciąż pozostaje aktualne i zobowiązujące.
W encyklice tej papież podkreśla: „Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych” i kontrolowaniu własnych rządów. Jednocześnie przestrzega, że demokracja nie może „sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie”. Demokracji nie należy redukować wyłącznie do procedur wyborczych – trzeba dostrzec i urzeczywistniać jej istotne strukturalne elementy (CA 46).
Zasadnicze elementy systemu demokratycznego, według Jana Pawła II, to:
1. Godność osoby ludzkiej
Pierwszym i podstawowym elementem systemu demokratycznego jest uznanie
i poszanowanie godności każdego człowieka. Autentyczna demokracja, która winna być celem dążeń politycznych „możliwa jest tylko w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Papież naucza: „pośród wszystkich stworzeń, tylko człowiek jest osobą, podmiotem świadomym i wolnym, stanowiąc w ten sposób ośrodek i szczyt wszystkiego, co istnieje na ziemi”. Osobie ludzkiej przysługuje więc najwyższy zakres suwerenności i szacunku ze względu na to, kim jest. Systemy polityczne, które negują godność osoby, najczęściej deformują istotę demokracji i przyczyniają się do tworzenia współczesnych totalitaryzmów (CA 44).
2. Niezbywalne prawa człowieka
Wśród podstawowych praw człowieka, na pierwszym miejscu papież wymienia prawo do życia, „którego integralną częścią jest prawo do wzrastania pod sercem matki od chwili poczęcia”. Inne wymieniane prawa to: prawo do życia w rodzinie, prawo do pracy, prawo do wolności religijnej i obywatelskiej. Realizacja tych praw jest możliwa tylko w państwie praworządnym, gdzie „najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola człowieka”. Zatem, wymogiem demokracji jest „zdrowa teoria Państwa” (CA 44, 46).
3. Wolność i prawda
Papież przypominał, że Kościół zabiega o uznanie i uszanowanie wolności i prawdy. Wolność jest w pełni dowartościowana jedynie poprzez przyjęcie prawdy. Wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego. Taka wolność może zniszczyć każde dobro wspólne i samego człowieka. (CA 46)
Papież podkreśla także, że podważanie roli i mocy obiektywnej prawdy może skutkować poważnymi zagrożeniami dla życia politycznego, a zatem samej demokracji. „Jeśli się nie uznaje prawdy transcendentnej, triumfuje siła władzy i każdy dąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych mu środków, do narzucenia własnej korzyści czy własnych poglądów, nie bacząc na prawa innych”. Gdy nie uznaje się prawdy o człowieku, „to życie publiczne ulega wpływom interesów i sił, a demokracja traci sens”. Wówczas człowiek jest szanowany tylko na ile nie zagraża egoistycznym celom innych osób (CA 44, 46, 47).
4. Troska o wartości i dobro wspólne
Podstawą systemu demokratycznego są wartości, które wynikają z poszanowania godności osoby ludzkiej. Partie polityczne nie mogą stawiać siebie ponad wartościami, nie uznając obiektywnego kryterium dobra i zła. W tym miejscu należy przypomnieć słowa papieża: „Historia uczy, iż demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm” (CA 46).
Człowiek przeznaczony jest do życia wspólnotowego. Państwo jako wspólnota ludzi, aby mogło się rozwijać, potrzebuje odpowiednich warunków. Szlachetne cele winny być rozpatrywane i realizowane w oparciu o kryterium sprawiedliwości, prawdy, etyki i godności człowieka, a nie według sprawczej i finansowej siły różnorakich grup czy partii (CA 46).
Biorąc pod uwagę przemyślenia i rady papieża Jana Pawła II, w związku ze zbliżającymi się wyborami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zachęca do jak najliczniejszego w nich udziału tak, by w powszechny i odpowiedzialny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska. Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym. Te zasady w swoim nauczaniu wskazywał św. Jan Paweł II.
Pomocą w rozeznaniu, jak głosować, może być także przygotowane przez Radę KEP ds. Społecznych Vademecum wyborcze katolika opublikowane na stronach Konferencji Episkopatu Polski 21 września 2023 roku:
https://episkopat.pl/doc/214370.vademecum-wyborcze-katolika-dokument-rady-ds-spolecznych-kep. Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem.
Przypominamy również, że udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne.
Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
Warszawa, 2 maja 2025 roku